جنسی

هر آنچه در رابطه وازکتومی می بایست بدانید

وازکتومی چیست؟

دراین کار جلوی انتقال اسپرمها از بیضه و رسیدن آن به مایع منی گرفته میشود . در صورتی در مایع منی , اسپرم وجود نداشته باشد , غیرممکن خواهد بود که حاملگی صورت دهد .
301 - هر آنچه در رابطه وازکتومی می بایست بدانید
در کار جراحی وازکتومی‌به برداشتن بیضه ها نیازی نمی باشد و در توان ساخت منی بوسیله مردان اختلالی تولید نمیشود , با انجام این کار جراحی هیچ تغییری درعملکرد جنسی مردان تولید نشده و ویژگیهای مردانه تغییر تحول نمی‌یابد .
آن‌گاه ازعمل وازکتومی ‌مردان هنوز توانمند خواهند بود که از عمل جنسی لذت برده و تغییری در خروج منی حس نخواهند نمود . فقط تفاوتی که با انجام این عمل تولید می گردد این است که مایع منی فاقد اسپرم خواهد شد .
وازکتومی ‌یک راه دائمی‌ دوری از بارداری هست و در حالتی‌که که مردی بعد از آن ازعمل وازکتومی ‌تصمیمش عوض شود و بخواهد مجدد بچه‌دار شود به سادگی قابل بازگشت نخواهد بود .
براین اساس پیشین از این‌که مبادرت به فعالیت وازکتومی‌ شود بایستی شخص مطمئن شود که دیگر درهر حالت دیگری خواستار پدر شدن نخواهد بود . با این وجود بعضی وقت ها می‌توان با یک عمل جراحی , وازکتومی ‌را بازگشت داد ولی هیچگونه تضمینی نیست که‌این کار موفقیت آمیز بوده و مجدد شخص بتواند صاحب فرزند شود .

شیوه عمل جراحی وازکتومی

وازکتومی‌ یک کار جراحی راحت و آسوده میباشد . برای انجام فعالیت وازکتومی‌ , دو روش موجود است که عبارتند از :
۱ ) وازکتومی ‌با به کار گیری از تیغ جراحی و بخیه زدن
۲ ) وازکتومی ‌بدون به کار گیری از تیغ جراحی
برای این‌که عمل جراحی وازکتومی‌را خوبتر بفهمیم , بهتر است در آغاز کمی‌درباره دستگاه تناسلی مردان و کارایی آن مطالبی بیان شود .
در روش وازکتومی‌ با به کارگیری از تیغ جراحی , ابتدا اسکروتوم ( پوست روی بیضه ) با به کارگیری از یک ماده بی‌حس کننده که به درون آن تزریق می گردد بی‌حس میشود . بعد با معین کردن مجرای وازدفرانس در پایین پوست اسکروتوم , یک برش کوچک ( معمولا حدود یک سانتیمتر ) بر روی اسکروتوم تولید میگردد .
اکنون با بیرون کشیدن وازدفرانس از طریق این شکاف , دو برش بر روی آن تولید میکنند و یک سانتیمتر از آن را بر می‌دارند . هر دو سمت بریده شده وازدفرانس را با نخ یا این که کلیپس و یا این که با کوتر می‌بندند و بعد آنان را به درون اسکروتوم بر می‌گردانند . اکنون برشی که بر روی اسکروتوم موجود هست را با زدن بخیه می‌بندند . آن‌گاه تمام این امور را برای سمت دیگر ( بیضه طرف دیگر ) انجام میدهند .
در روش وازکتومی‌ سوای به کارگیری از تیغ که به آن اصطلاحا N . S . V . گفته می شود ( حروف اولیه عبارات No – scalpel vasectomy ) در برهه زمانی ۵ تا ۱۰ دقیقه پس از انجام بی‌حسی موضعی با به کار گیری از دوتا پنس , این فعالیت انجام می‌گردد . از آنجایی که سوراخی که دراین شیوه تولید می گردد خیلی کوچک می باشد , نیازی به بخیه زدن نیست .محافظت بعداز عمل وازکتومی
به بازه یک تا سه روز بعد از کار وازکتومی‌ , ضروری است که شخص استراحت بی نقص داشته و حرکاتش را محدود کند تا موجب کاهش تورم شده و اجازه دهد که مجرای وازدفرانس که بریده شده , تسکین یابد . بیشتر آقایان در چنین مواردی ترجیح میدهند که به پشت خوابیده و پاهایشان را بالا بیاورند .
هر چند این عمل لزومی‌ندارد . انجام حرکات شدید , بلند کردن اجسام سنگین وزن و روش رفتن فراوان منجر ارتقاء احتمال پیدایش التهاب و خون‌ریزی در اسکتروم میشود .
معمولا به زمان یک هفته کمی‌احساس غم در اشخاص طبیعی می باشد . داروهای آرامبخش و ضد التهاب در چنین مواقعی می توانند با فایده باشد . به کارگیری از کیسه دربردارنده یخ هر ۱۵ دقیقه یک بار و به بازه زمانی ۱۵ دقیقه می‌تواند به کم کردن تورم یاری کند .

دوره واجب برای اطمینان از عدم وجود اسپرمها در منی

وازکتومی‌ عملی نمیباشد که به وسیله آن سریعا و فورا بتوان نتیجه ها عقیم بودن را بازدید نمود . اسپرمها میتوانند به مقطع بیشتراز یک هفته در وازدفرانس , میان انتهاهای بخیه زده آن و مجرایی که به آلت تناسلی متصل است , باقی بمانند .
در بیشتر آقایان , حدود ۱۰ تا ۱۴ بار که مقاربت انجام دادند و منی از آن ها بیرون شد , به مقطع یک تا دو هفته طول می‌کشد تا مجرای آن ها خالی از اسپرم شود . معمولا دستکم دو نمونه از مایع منی در طی یک هفته تا یک ماه پس از کار وازکتومی ‌باید گرفته شود و برای تست اسپرم به آزمایشگاه فرستاده شود .
هنگامی در کاغذ آزمایش تعداد اسپرمها صفرگزارش شد و هیچ اسپرمی‌ در مایع منی دیده نشد , آن موقع می‌توان ذکر کرد که کار وازکتومی‌ با موفقیت صورت گرفته و شخص عقیم شده‌است . تا آن هنگام بایستی از دیگر روشهای ضد بارداری به کارگیری نمود .

دلایل جانبی وازکتومی

عارضه ها جانبی جدی این فعالیت بسیارنادر می باشند . حدود ۱۰ در صد اشخاص مبتلا درد , خون ریزی و التهاب بیشتری نسبت به دیگر افراد خواهند شد . این امر احتمال دارد به علت تولید فشار موقتا که در وازدفرانس تولید می شود پدید آید . درموارد خیلی نادری احتمالا اسپرمها تا چه بسا ۱ سال پس از فعالیت وازکتومی ‌نیز در مایع منی یافت شوند .
این موقعیت احتمال دارد به جهت هجرت آهسته و ضعیف اسپرمها در وازدفرانس تولید شود و یا این که این که شاید نشان دهنده این باشد که انتهای بسته شده وازدفرانس مجدد به یکدیگر متصل شده‌اند . چاره این شرایط , انجام مجدد فعالیت وازکتومی ‌می‌باشد .
بعضی وقت ها وضعیتی به اسم گرانولوم اسپرم ( gronuloma ) ساخت میگردد که دراین‌صورت اسپرمهای ما‌نده بصورت غده کوچکی توده میگردند و موجب تحریک میگردند . این شرایط معمولا با گذشت زمان خویش بخود برطرف می‌گردد با این وجود بعضی اوقات می‌توان با فعالیت جراحی آن را برداشت .

مزایای وازکتومی

* یک روش دائمی‌جلوگیری از بارداری میباشد
* اختلالی در عمل جنسی ساخت نمیکند
* نیازی به مراقبتهای روزمره ندارد
* نسبت به فعالیت بستن لوله‌های رحم در خانمها , روش وازکتومی ‌بسیار آسان‌تر و ارزان‌تر میباشد .

معایب وازکتومی

* از انتقال بیماریهای عفونی مقاربتی خودداری نمیکند
* فورا پس از کار جراحی اثر عقیم بودن آن صریح نمی‌شود
* نیاز به کار جراحی کوچکی داراست
* شاید مجدد مجاری وازدفرانس به یکدیگر متصل شوند
* احتمال دارد در صورت پشیمان شدن از انجام این کار , فعالیت رجوع پذیر بودن آن اجرا نشود .

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن