مغز و اعصاب

ارتباط کاهش شنوایی و زوال عقلی

یکی از مهارت های تقویت حافظه و به یاد سپاری داده ها عالی گوش دادن است , کسانی که به جهت کهولت سن از اندازه شنوایی کمتری برخوردار شوند بیشتر در معرض زوال عقلی قرار میگیرند .
به نقل از خبر نگار مهر , این مطالعه بر روی اشخاص سالمندی انجام شد که در قسمت گوش میانی و کارایی عصب شنوایی شان ایراد داشته که سبب به کاهش شنوایی یا این که ناشنوایی در آن‌ها شده بود .
ArticleGallery1123 min 300x181 - ارتباط کاهش شنوایی و زوال عقلی
همینطور به مشکل ها کاهش شنوایی مرکزی مربوط به توان مغز در پردازش صدا نیز پرداخته شد که دراین‌صورت شخص عنوان می‌کرد “ می‌توانم بشنوم البته متوجه نمی‌شود ” .

دانشمندان متوجه شدند اشخاص دچار به کاهش شنوایی مرکزی در مقایسه با اشخاص فارغ از چنین مشکلی , دو برابر بیشتر در گیر به نقص‌ شناختی خفیف بودند .

«رادالفو ساردون» , سرپرست مجموعه تحقیق از کالج باری ایتالیا , در این مورد می گوید : «این حاصل مقدماتی بیان کنده این مقاله است که ناشنوایی مرکزی دارنده فرایند زوال مشترک در کارایی سلول های مغزی می‌باشند که در حین ابتلا به زوال شناختی روی میدهد . »

به گفته او , «این اختلال مربوط به ادراک است . آزمایشات ادراک صدا می بایست در اشخاص بالای ۶۵ سال و همینطور اشخاص در گیر به ایراد شناختی صورت پذیرد . »

ناشنوایی و کاهش شنوایی از معمول ترین ناتوانی ها در اشخاص کهن سال است که بر حدود یک سوم اشخاص بالای ۶۵ سال تاثیر می‌گذارد .

این مطالعه دربرگیرنده ۱۶۰۴ شرکت کننده در جنوب ایتالیا و با متوسط سنی ۷۵ سال بود که مهارت های شنوایی , تامل و یاد شان تست شد .

از دربین این موسسه کنندگان ۲۶ درصد در گیر به افت شنوایی محیطی و ۱۲ درصد در گیر به افت شنوایی مرکزی و ۳۳ درصد در گیر به مشکل شناختی خفیف بودند .

از دربین ۱۹۲ شخص دچار به افت شنوایی مرکزی , ۱۴۴ نفر یا این که ۷۵ درصد آنان دچار به نقص‌ شناختی خفیف نیز بودند .

برعلیه , اشخاص دچار به افت شنوایی پیرامونی در مقایسه با اشخاص فارغ از اختلال شنوایی , از احتمال فراتر ابتلا به زوال شناختی برخوردار نبودند .

منبع/مهر

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن