جنسی

مشکلات یائسگی

یائسگی که در آن زمان های قاعدگی متوقف میگردند , پیامد ارگانیک پروسه پیری می‌باشد . دوران آغاز یائسگی معمولا ۶۰ تا ۵۰ سالگی است , البته بعضا زنان پیشین یا این که بعداز این زمان علایمی را نشان میدهند . سیگار کشیدن می‌تواند سن یائسگی را پایین آورد . در صورتی‌که که علت قضیه ای وجود نداشته باشد و خانم دست‌کم ۶ ماه زمان قاعدگی نداشته باشد , به آن یائسگی گفته می شود . 1 6 300x200 - مشکلات یائسگی

مشکلات یائسگی و دلیل تولید بیماری!

با بالا رفتن سن , تخمدانها به ندرت کار خویش را از دست میدهند و مقادیر کمتری هورمون استروژن می‌سازند . یائسگی بجهت افت اندازه استروژن رخداد می افتد . با کاهش میزان استروژن , غده هیپوفیز ترشح هورمون FSH را برای تحریک تخمدان ها تشدید می نماید . عمده علایم یائسگی به جهت کاهش استروژن و یا این که ارتقاء FSH می‌باشند . احتمالا زمانی یائسگی زود واقعه بیفتد و یا این که یک دفعه شکل گیرد , این علایم شدیدتر باشند . یائسگی ناگهانی شاید با برداشتن تخمدان ها و یا این که معالجه های ضد سرطانی که بر روی تخمدان شکل میگیرد , به وجود آید .

مشکلات یائسگی و علایم بیماری!

علامتها یائسگی احتمالا چه بسا ۵ سال قبلی از یائسگی بوجود آید و یکی دو سال به طول انجامد , در بخش اعظمی از زنان , بی نظمی خون‌ریزی قاعدگی یک کدام از او‌لین علایم یائسگی است . ارتقا اندازه FSH در بدن , بخش اعظمی از علامت ها شایع یائسگی را به وجود می‌آورد که عبارتند از :

گر گرفتگی که در آن سر , سینه و دست ها گرم و قرمز رنگ میشوند و دو دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشند . در‌این حالت احتمالا شخص بر اثر لرز , لباس ضخیم و جوراب زنانه بپوشد البته دقایقی سپس , بر اثر گرگرفتگی آن‌ها‌را دربیاورد .
تعریق شدید که بخصوص در شب اختلال تولید می نماید .
حس نگرانی یا این که افسردگی در هنگام یائسگی .
در مشکلات یائسگی , اثرات طولانی برهه زمانی کاهش استروژن کدامند :

بی آبی واژن و خارش واژن و در نتیجه ظرافت دیواره آن و مقاربت دشوار و دردناک .
عفونت های ادراری که به دلیل ظرافت دیواره پیشابراه بوجود میایند .
بی آبی و چین و چروک پوست . عوارض دوران یائسگی 300x184 - مشکلات یائسگی

در مشکلات یائسگی , چه کاری احتمال دارد انجام شود؟

معالجه بوسیله جایگزینی هورمون که تحت عنوان HRT شناخته می شود , احتمالا به رهایی از بخش اعظمی از علامت ها یائسگی بیانجامد . این کار موجب ارتقا هورمون استروژن و کاهش FSH می شود . چهت نیل به شایسته ترین معالجه , HRT را برای ۵ سال تجویز می نمایند اما به کارگیری طولانی زمان منجر خطراتی می شود که می بایست دراین باره با دکتر معالج مشاوره شود . همینطور از کرم استروژن برای کاهش کم آبی واژن و از کلونیدین برای معالجه گرگرفتگی به کار گیری می شود .

خون‌ریزی بعداز یائسگی را توضیح دهید؟

خون ریزی قاعدگی در یائسگی جدا می شود . خون ریزی بعداز یائسگی صرفا موقعی ارگانیک است که معالجه توسط جایگزینی هورمون صورت بپذیرد . سایر خون ریزی های بعداز یائسگی احتمالا نشانه اختلالی جدی نظیر سرطان دستگاه تناسلی باشند و بایستی بوسیله دکتر محاسبه شوند . این خون‌ریزی از لکه بینی خفیف تا خون‌ریزی شدید متعدد است و معمولا سوای درد است .

large 600 300x150 - مشکلات یائسگیدلیل ایجاد خون‌ریزی بعداز یائسگی چیست؟

خون‌ریزی پس از یائسگی قادر است نشانه ای از اختلالات لُب ها , واژن , گردن رحم یا این که خود رحم باشد . متداول ترین و کم اهمیت ترین علت چنین خون‌ریزی هایی واژینیت آتروفیک است که به دلیل کاهش استروژن در بازه زمانی یائسگی به‌وجود می‌آید .
خون ریزی پس از یائسگی می‌تواند به جهت نقص‌ گردن رحم ( سائیدگی یا این که سرطان آن ) باشد . در‌این اختلالات , خون‌ریزی از گردن رحم احتمال دارد پس از ارتباط جنسی پدید آید .

در مشکلات یائسگی و خون ریزی سپس , چه کاری احتمالا انجام شود؟

پزشک معالج شاید از واژن و گردن رحم تست بگیرد . درصورتی که نواحی غیر نرمال در واژن دیده شود , بایستی از آن مثال تنظیم شده و ذیل میکروسکوپ سنجیده شود . همینطور احتمالا از سلول های گردن رحم توسعه تهیه و تنظیم شده و سنجیده شود . باز‌بینی اندومتریوز و نسخه برداری اولتراسوند از رحم هم موثر است .
معالجه این خون ریزی ها بسته بجهت قضیه ای آن فرق می نماید . کرم های استروژن برای واژینیت آتروفیک اثرگذار است . احتمالا برای معالجه توده های سرطانی نیاز به جراحی باشد . در صورت معالجه دلیل موضوع ای خون ریزی بعد از یائسگی بایستی بهبود یابد .

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن