جنسی

هشداری که زنان بایستی راجع‌به سرطان تخمدان بدانند

هرساله بیماری اکثری از زنان در گیر به سرطان تخمدان بدلیل تشابه علامتها با بیماری روده , استرس , رفلاکس , و یا این که عفونت مجاری ادراری غلط گرفته میشود . درصورتی که شماعلائم این بیماری را دارید مهم‌ترین برخورد این است که وقار خویش را مراقبت فرمائید . صرفا داشتن نشانه ها سرطان تخمدان استدلال بر مبتلاشدن به آن نمی باشد . بر پایه ی پژوهش ها و آمارها , ریسک مبتلاشدن به‌این بیماری در زنان در حین مقطع زندگی نسبتاً یک از ۷۳ نفر هست .

۸ مورد از متداول ترین نشانه ها سرطان تخمدان

خستگی مفرط

حس خستگی شدید در اکثر مواقع طبیعی نمی باشد . فقدان و یا این که نداشتن انرژی یک کدام از علامت ها ساخت نقص‌ در بدن است و شما نیاز به معاینه شدن به وسیله دکتر دارید .

درد در لگن خاصره

بعضی وقتها فرد حس درد و ناآرامی در حوزه‌ لگن خاصره و یا این که شکم دارااست . در صورتیکه درد مداوم باشد , نباید نادیده گرفته شود و یا این که با مصرف آرامبخش درد را مخفی کنیم . درد درین منطقه می بایست مورد اعتنا قرار گیرد .

یبوست و سایر تغییرات روده

تغییرات روده و سرطان تخمدان باهم در رابطه می‌باشند . زنانی که با اختلال دایم گوارش روبه رو هستند نظیر یبوست , اسهال , ارتقاء گاز , ورم , تهوع و استفراغ می بایست بلافاصله به دکتر مراجعه نمایند .Ovarian Cancer 825x340 300x124 - هشداری که زنان بایستی راجع‌به سرطان تخمدان بدانند

درد در حوزه‌ پایین کمر

درد در منطقه زیر کمر که بسمت حوزه‌ لگن خاصره برود و سبب سنگینی لگن شود بایستی جدی گرفته شود و معاینه طبابت بسیار واجب است .

نبود اشتها و حس سیرس یریع هنگام تناول کردن خوراک

کاهش اشتها و حیف کردن وزن سوای استدلال می تواند از علامت ها سرطان تخمدان باشد بدین ترتیب این اشخاص نیاز به معاینه طبابت برای یافتن ادله آن دارا هستند .

درد هنگام مقاربت جنسی

متداول ترین عامل درد هنگام مقاربت جنسی لغزنده نبودن واژینال به میزان کافی است . در زنانی که در گیر به سرطان تخمدان توسعه یافته می‌باشند درد هنگام مقاربت در منطقه راست یا این که چپ لگن احساس می شود .

تکرر ادرار

زمانی که شخصی اکثر اوقات تکرر ادرار و یا این که نیاز شدید به ادرار کردن دارااست و با ایراد در در دست گرفتن ادرار بمدت کوتاهی مواجه است احتمال دارد بدلیل ضعیف شدن ماهیچه های لگن و یا این که عفونت مجاری ادرار باشد . در‌صورتی‌که بعد از آغاز معالجه طبابت کماکان با این ایراد روبرو میباشید می بایست دوباره به پزشک معالج خویش مراجعه‌نمایید .

نفخ شکم

ورم و نفخ شکم در زنانی که از این بیماری مشقت می برند بسیارشایع است . وقتی که که‌این بیماری ترقی مینماید تورم و نفخ شکم نیز وخیمتر میشود و فرد نیاز به مراقبتهای طبابت دارااست .

عامل ساخت سرطان تخمدان چیست؟

عامل مشخصی برای این بیماری شناخته نشده است . هرچند دست اندرکاران احتمال پیدایش این بیماری موجود هست که زنان می بایست به آن با خبر باشند :

وضع حمل و قاعدگی : زنانی که هیچ گاه وضع حمل نکرده باشند بیشتر در معرض ابتلا بدین بیماری هستند همینطور دربین زنانیکه زیر ۱۲سال وارد تراز قاعدگی گردیده اند و یا این که خیلی دیر یائسه شده باشند هم احتمال پیدایش این بیماری بسیار است . تعداد بازه قاعدگی فرد با احتمال دچار شده به سرطان تخمدان در رابطه است .

سن : زنان بالای ۵۰ سال بیشتر در معرض این بیماری می باشند . نسبتاً بیماری نیمی از زنانیکه در گیر به سرطان تخمدان می‌باشند بالای سن ۶۰ سالگی تشخیص داده شده‌است . ولی این آمارها نشان براین نمی‌باشد که دربین زنان جوان این بیماری بروز نمی‌کند البته در سنین پایین ۴۰سال نایاب است .

جهش ژنتیک : مهم ترین جهش ژنتیک که با احتمال پیدایش سرطان تخمدان درباره است دو ژن BRCA1 و BRCA2 هست ( این دوژن وظیفه در اختیار گرفتن سلامت DNA و ترمیم جهش ها و جراحت های واده به DNA را بعهده دارا هستند . ) این دو ژن پروتئین سرکوب تومار را ایجاد مینمایند . زنان با داشتن ژن BRCA1 40 % احتمال در گیر شده به سرطان تخمدان را دارا‌هستند . و زنانی که دارنده جهش ژنی BRCA2 میباشند ۱۰ تا ۲۰ درصد احتمال در گیر شدن به سرطان را مشتمل بر می گردند .علائم سرطان تخمدان 300x208 - هشداری که زنان بایستی راجع‌به سرطان تخمدان بدانند

سوابق خانوادگی : در صورتی سوابق خانوادگی در داشتن سرطان تخمدان , سینه و یا این که روده بزرگ دارید , این بطور بدون واسطه احتمال پیدایش بیماری را ارتقاء می‌دهد .

مصرف برخی از داروها : زنانی که پس از یائسگی داروی هورمونی برای د در معرض ابتلا به‌این بیماری می باشند .

بقیه عامل ها که احتمال پیدایش این بیماری را ارتقاء می‌دهند دربرگیرنده : چاقی بیش تر از مقدار , سندرم تخمدان پلی کیستیک , سیگار کشیدن و به کارگیری از آی یو دی می‌باشند .
هیچ نحوه آزمایش قابل اطمینانی برای باز‌نگری اثرگذار سرطان تخمدان نیست . و در صورت نگرانی راجع به این بیماری دوچندان حیاتی است که به پزشک معالج رجوع‌نمایید . پزشک معالج معمولا لگن خاصره را معاینه کرده و از روش سونوگرافی اعضای درونی تن او‌را بررسی می کند تا در صورت هر نوع مورد غیر نرمال مبادرت به معالجه نماید . تست خون همینطور گرفته میشود تا پروتئین وی ارزیابی شود .
دانشمندان پزشکی در درحال حاضر باز‌نگری و مطالعه سرطان تخمدان می‌باشند تا راههای خوب تر برای تشخیص زودتر این بیماری را دریابند . تا آن هنگام زنان می بایست مراقب بدن خویش باشند و به حس درونی خویش گوش دهند زمانی که وی به آن ها می‌گوید چیزی در بدن شما اختلال دارااست . با داشتن نقش حساس در حفظ از خویش می‌توانید حمایت کننده خویش باشید و بدانید در مواردی که بدن شما در موقعیت قابل قبولی نمی باشد به چه شکل در بهبود آن عملکرد نمایید.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن