سلامت کودک

پرهیز از پوسیدگی دندان ها در خردسال ها

علل پوسیدگی دندان بچه

تا به امروز هیچ مطالعه ای نشان نداده است که توقف شیردهی می تواند پوسیدگی دندان را متوقف نماید . فساد دندان بیشتر به خاطر مصرف خوراکی های شیرین , بهداشت ضعیف دهن و دندان و حضور بعضی از باکتری ها در دهن به‌وجود می ‌آید .saludbucal2.jpg 1572130063 300x169 - پرهیز از پوسیدگی دندان ها در خردسال ها

نگهداری ها و کاهش پوسیدگی دندان

بسیار حیاتی است که با صرف نظر از شیردهی , دندان های نوزادن را پاک نگه داریم . بایستی هر دسته اثر خوراک را منزه کرده و میزان استرپتوکوکوس میوتانس دهانی ( یکی فلورانرمال های دهن ) را کاهش دهیم . خبرنامه Public Health England مقاله ای ۹۸ برگه ای را در رابطه با بهداشت دهانی منتشر نموده است که مشتمل بر نکاتی در رابطه با پوسیدگی دندان در کودک ها پایین ۶ سال هم می ‌باشد .

بعضا از این موردها به شرح ذیل می ‌باشد :

شیر مامان شایسته ترین و مغذی ترین مواد را برای بچه آماده می ‌کند .
خردسال ها بایستی از ۶ ماهگی نوشیدن از شیشه شیر را بیاموزند و تا یکسال بایستی به‌تدریج این کار را کنار بگذارند .
اصلا به خوراکی یا این که آب میوه های خردسالان شکر اضافه نکنید .
پدر و مادر بایستی دندان کودکانشان را مسواک بزنند یا این که بر مسواک زدن آنها بررسی داشته باشند .
به محض خروج دندان ها از لثه بایستی روزی ۲ بار آنها را با خمیر دندان های منحصر خردسال ها مسواک زد .
از خمیر دندانی استعمال فرمایید که حداکثر دربردارنده ۱۰۰۰ ppm می‌ باشد .
ضروری است قبل از خواب مسواک بزنید .
خوبتر است که از مواد خوراکی یا این که آبمیوه های شیرین کمتر به کار گیری فرمائید .
سفارش میگردد که از دارو های فاقد شیرین کننده به کار گیری نمایید .
avoiding tooth decay in toddlers w2 300x200 - پرهیز از پوسیدگی دندان ها در خردسال ها

شیوه های پیشگیری

در کنار نگهداری از دندان ها , خوبتر است کار های ذیل را هم انجام دهید :
باز بینی منظم و مداوم دندان ها :

دندان های نوزادتان به صورت مداوم چک نمائید . این بازنگری مشتمل بر همه نقاط دهن هم می ‌باشد , مخصوصا حوزه‌ پایین لب بالا جایی که دندان ها به لثه می‌ رسند . خوب تر است که به طور منظم به دندانپزشک هم رجوع‌نمایید .
داشتن یک رژیم سلامت :

یک رژیم سلامت می‌ تواند به استحکام دندان ها یاری دهد . با این‌که میوه ها و صیفیجات تندرست اند , ولی مصرف بیش تر از حد خوراکی ها و آب میوه های اسیدی نظیر پرتقال یا این که آب میوه ها می ‌توانند با کاهش pH ( ارتقاء اندازه اسیدی بودن ) دهن سبب ساز زخم دیدن دندان ها شود . شست و شوی دهن با آب بعداز صرف خوراک یا این که آبمیوه می ‌تواند به کاهش زخم وارده به دندان ها یاری دهد . اعتقادوباور همگانی بر این است که مصرف پنیر هم می‌ تواند با تغییر و تحول pH دهن , از مقدار پوسیدگی دندان ها بکاهد . مصرف غذاهای سلامت در مقطع بارداری که دندان های نوزاد در حال شکل گیری می ‌باشد مضاعف موثر است .

شیر دهی جزء یک رژیم غذایی سلامت می ‌باشد . دوچندان ارگانیک است که گهگاه بدون چاره به شیردهی در شب گردید . خوب تر است که بعداز شیردهی در شب , دندان های نوزاد را به طور ملایم مسواک بزنید . teething baby 1030x572 300x167 - پرهیز از پوسیدگی دندان ها در خردسال ها
هرگز بصورت مشترک از یک قاشق به کارگیری نکنید :

ضروری است که هیچوقت به صورت مشترک از وسایلی نظیر قاشق که نوزاد به درون دهانش می ‌برد , به کارگیری نکنید . این کار احتمال انتقال باکتری های دلیل پوسیدگی دندان از پدر و مادر به نوزاد را ارتقاء می دهد .
زایلیتول :

زایلیتول نوعی کربوهیدرات ارگانیک است که در آدامس موجود هست و بازدارنده اتصال باکتری ها به دندان می‌ شود . کاهش اندازه باکتری در دهن مامان می ‌تواند احتمال انتقال باکتری از مامان به نوزاد را کمتر نماید .
فلوراید :

بعضی از مردمان بر این باورند که به کار گیری از فلوراید , کیفیت و استحکام مینای دندان را ارتقا داده و پوسیدگی های نخستین را ترمیم می‌ نماید . با این حال بعضا دیگر بر این باورند که مصرف بیشتراز حد فلوراید خطرناک است و می ‌تواند سبب به ساخت لکه بر روی مینای دندان ( فلورز مینا ) شود . دکتر معالج سیرز در رابطه با استعمال از خمیردندان های دربردارنده فلوراید برای کودک ها این مدل می‌ گوید :

به کارگیری از خمیردندان واجب نمی‌باشد , ولی در صورتیکه کودکتان از کفی که هنگام مسواک زدن ساخت می ‌شود لذت می ‌برد , می ‌توانید از خمیردندان های مزه دار ملایم به کارگیری فرمایید . قبلی به کار گیری از خمیر دندان هایی که دارنده فلوراید می ‌باشند , ضروری است که با دندانپزشک کودکتان مشورت کردن نمائید . در شرایطی‌که کودکتان از کامل کننده ها یا این که آبمیوه های دربردارنده فلوراید استعمال می کند , حتمی است که از خمیردندان های عادی بدون فلوراید به کارگیری فرمائید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن