سلامت کودک

رشد دندان شیرخواران

مراقبت از دندان های شیری کودک ها تا چه مقدار حیاتی است؟

دندان های شیری

bebe dentando 300x199 - رشد دندان شیرخواران

دندان های شیری در کودک ها برخلاف آنچه بخش اعظمی از پدر و مادر میپندارند از اهمیت خاصی برخوردار‌است . برای پی بردن اهمیت دندان های شیری ضروری است ابتدا با کار کرد آن‌ها آشنا گردید . دندان ها چه شیری باشند , چه همیشگی ۳ وظیفه کلیدی برعهده دارا‌هستند که عبارتند از تغذیه مطلوب که با دندان های سلامت اتفاق می افتد , سخن کردن مطلوب و صحیح که دندان ها در‌این پروسه نقش مهمی بر عهده دارا‌هستند و بالاخره زیبایی صورت .
تعداد دندان های شیری ۲۰ عدد است به این ترتیب ۲۰ عدد از دندان های همیشگی پایین دندان های شیری قرار گرفته اند و هریک از دندان های شیری , فضایی را برای دندان های همیشگی نگهداری می نمایند تا آن‌ها بعداز پرورش در حالت ارگانیک خویش قرار بگیرند . علاوه بر این , دندانهای شیری اذن نمی دهند که دندان های همیشگی مسیر رشدشان را گم نمایند به این ترتیب دندان های شیری می بایست تا‌هنگامیکه برایشان توصیف شده در دهن باقی بمانند . این فرمان نیازمند رعایت بهداشت و نگهداری و حفظ صحیح از دندان هاست . صحت دارد که بعضا دندانهای شیری ۷ – ۶ سال و بعضا دیگر تا ۱۳ – ۱۲ سالگی بیشتر در دهن باقی نمی نظیر , البته این زمینه سبب ساز نمیشود که آنان‌را کم اهمیت جلوه بدهیم و به آن‌ها دقت نکنیم چون دندان های شیری نقش زیاد مهمی برای نگهداری , مراقبت و سالم دندان های همیشگی برعهده دارا‌هستند .

رشد دندان شیرخواران دقیقا از چه سنی شروع میشود و تا چه وقتی ادامه دارد؟

دندانهای شیری از حدود ۴ تا ۶ ماهگی استارت به رشد می نمایند . این رشد بایستی تا سن ۲۵ تا ۳۰ ماهگی بی نقص شود . ولی ۶ ماه تاخیر یا این که حق تقدم در پرورش دندان های شیری ارگانیک است و جای نگرانی ندارد . برای مثال احتمالا چه بسا نوزادی با دندان های شیری به جهان بیاید . شیوع این شرایط حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد است . متاسفانه باورهای نادرستی در باب نوزادانی که با یکی – دو دندان در فک ذیل به عالم میایند , موجود است , در حالی که از نگاه ما این مسائل اصلا غیر عادی نمی باشد . نوزادانی که با دندان به جهان میایند می بایست حتما در به عبارتی روزهای اولیه بوسیله دندان دکتر اطفال معاینه شوند چون احتمال دارد دندان ها لق باشند و خطر کنده شدن و خفگی نوزاد را در پی داشته باشند . بدین ترتیب بایستی حتما از این دندان ها نگهداری شود . گهگاه نیز این دندانها مازاد می‌باشند و ریشه سفت و خوبی ندارند و ممکن است حتمی باشد ابدا دندان را بیرون کنیم , البته در عمده مورد ها این دندان های شیری می باشند و می بایست آن‌ها‌را مراقبت کرد , مگر این‌که وجود آن‌ها بازدارنده تغذیه نوباوه شود . برخی از نوزادان نیز از سن ۱ ماهگی دندان درمی آورند که شیوع این وضعیت نیز حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد است , ولی به صورت معمول پرورش دندان های شیری در ۴ تا ۶ ماهگی آغاز می شود . در حالتی که کودکی تا ۱ سالگی دندان درنیاورد , باز نیز غیر عادی نمیباشد , البته در صورتی‌که بعداز ۱ سالگی کماکان دندان های شیری نوپا پرورش پیدا نکرد بایستی حتما بچه را به دندان دکتر معالج کودک ها ارجاع اعطا کرد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن