سلامت کودک

از یک بچه ۱/۵ ساله چه توقعی داشته باشیم؟

کودک ۱/۵ ساله نوپاست و به صورت غریزی کنجکاوی می نماید زیرا جدیدا متوجه شده خودش می‌تواند جدا از بقیه افراد کشفیات مهمی انجام دهد . در‌این سن می‌توانید به مقطع کوتاه , او‌را به حال خودش بگذارید و تنها از بدور مراقبش باشید که کار خطرناکی انجام ندهد . در شرایطی‌که همیشه طفل خویش را درگیر نمائید , بضاعت و توان وی در کشف مطالب تازه , ترقی نمی‌کند . در‌این سن طفل نمی تواند به بازه طولانی تمرکز نماید البته درصورتی که محیط مطلوب خوبی برای یادگیری وی مهیا باشد , خسته نمیشود زیرا یکسره در حال کشف است و همه چیز برایش جذاب است .baby play 300x225 - از یک بچه ۱/۵ ساله چه توقعی داشته باشیم؟

طفل ۱/۵ ساله چه توان هایی داراست ؟

چندی قبل جدول پرورش نوزاد را مرور کردیم . اکنون قصد داریم راجع به طفل ۱/۵ ساله شما کلام کنیم . از نگاه رویش جسمی , کودک اکنون می‌تواند پرسرعت راه برود و چه بسا می‌تواند سوای این که کنترل خویش را از دست بدهد , پاره ای بدود . با راه رفتن و دویدن , ماهیچه های بزرگ پا تقویت میشوند و همین مورد سبب ساز می شود وی بتواند زمان راه رفتن توقف نماید و مجدد راه بیفتد . حرکات وی به ندرت دارنده کنترل بیشتری میگردند و احتمال دارد حال بتواند یکسری گامی به عقب بردارد یا این که به راست و چپ برود . نوپا شما با تعامل طولانی تر و توانمند تر شدن پاها می‌تواند به اجسام لگد بزند یا این که توپ را شوت نماید .
رفلکس های قامتی نوزاد دوچندان دیدنی است . از آنجایی که مهارت انجام کارهای دقیق در نوباوه , با رویش تدریجی وی در اکنون ترقی است , با استعمال از انگشت سبابه و آرم خودش خوبتر از قبلی می‌تواند اشیای کوچک را با دست بگیرد و همین مسئله توان برخی کارهای دقیق تر نظیر گشودن زیپ لباس ( ولی در صورتی‌که خیلی دقیق نباشد ) را برای وی ممکن می نماید .
بچه ۱/۵ ساله شما , احتمال دارد دایره لغتی به میزان ۵۰ واژه و کلمه پیدا نموده است . عالی است بدانید که پرورش خاطر رابطه نزدیکی با رشد لهجه وی داراست .

از حدود ۱/۵ سالگی همینطور شاید فهم و شعور مالکیت هم در وی آغاز شود ; یعنی بفهمد برخی شی ءها به برخی اشخاص وابستگی دارااست . تغییر و تحول دیگری که احتمال دارد متوجه آن گردید , ادراک مفاهیم پیچیده تر از طرف نوپا است . ا اکنون وقت آن رسیده که برای کتاب های وی جا , یا این که قفسه مخصوصی در لحاظ بگیرید . جایی که خودش بتواند به راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشد .

درطول روز دست کم یک بار فرصتی آماده فرمائید و کنار بچه بنشینید و برایش کتاب بخوانید . این کار سبب عشق مند شدن طفل به کتاب می شود و برای هر دوی شما لحظات آرام و انرژی بخشی تولید می نماید . با وجودی که بچه در‌این سن به‌تدریج و آرام آرام در معنای مالکیت پی می‌برد , مسلما در حالتی‌که شیئی را از دستش بگیرید به شدت غمگین و آشفته می شود . در‌این سن شاید نوباوه به روی تمامی خردسالان دیگر در هر سنی که باشند لبخند میزند و دوست داراست آن ها را مشاهده و از آن ها تقلید نماید , علی الخصوص درصورتی که این کودک ها یه خرده بزرگتر از خودش باشند .
طفل درین سن با معضل نو ای مواجه است ; تایید شدن یا این که تایید نشدن . زمانی پدر و مادر صبوری , همیاری , دلگرمی و تشویق نشان می‌دهند , نوباوه خودمختاری و شایستگی حس می نماید . برعکس , هنگامی نوپا ۱/۵ ساله شما هیچ آزادی ای ندارد ( آنهم به خاطر محدودیت های افراطی پدر و مادر یا این که بیشتراز میزان که مورد حمایت است , بیش تر از میزان خجالت و حجب و حیا و شک وتردید حس می نماید . پس عملکرد فرمائید تراز تحمل خویش را بالا ببرید و خودتان را در اختیار گرفتن فرمایید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن