جنسی

اطلاعاتی در مورد واکسن اچ پی وی

در این مطلب از آقای فیلیپو اطلاعاتی درباره‌ی واکسن اچ پی وی ( زگیل تناسلی ) را تنظیم کرده ایم . سفارش ما به زنان این است که قطعا این مطلب را مطالعه نمایند زیرا ویروس اچ پی او دلیل ۹۹ درصد مورد ها سرطان گردن رحم میباشد .واکسن اچ پی وی 300x228 - اطلاعاتی در مورد واکسن اچ پی وی

محققان بریتانیایی میگویند زنانی که واکسن ویروس پاپیلومای انسانی ( زگیل تناسلی یا این که اچ پی وی ) تزریق کرده‌اند به صرفا سه بار پاپ اسمیر در عمرشان نیاز دارا هستند .

ویروس اچ پی او دلیل ۹۹ درصد موردها سرطان گردن رحم است . برای خودداری از این بیماری , بیماریابی سرطان گردن رحم انجام می شود که به پاپ اسمیر مشهور است . درین آزمایش که معمولا فارغ از درد و خون‌ریزی است ( بسیارشبیه معاینه اعضای تناسلی خانم‌ها است ) البته احتمال دارد غیر مطلوب باشد نمونه‌ای از سلول‌های گردن رحم برداشته می شود . آن گاه این مثال در آزمایشگاه باز‌بینی می گردد که آیا تغیرات سرطانی در سلول‌ها دیده می شود و آیا ویروس اچ‌پی‌وی در دهانه رحم شخص موجود هست یا خیر .

بر پایه ی پیشنهاد فعلی در بریتانیا زنان می بایست در حین عمر خویش دوازده بار پاپ اسمیر انجام دهند .

در‌این کشور از سال ۲۰۰۸ واکسن اچ پی وی به تمام دختران ۱۱ تا ۱۳ ساله سفارش و تزریق می شود و از آن دوران تا کنون مورد ها اچ پی او به اندازه متعددی کاسته شده است .

دانشمندان دانشکده کوئین مری لندن می‌گویند دختران جوانی که واکسن را تزریق کرده اند , تنها سه بار , سی , چهل , و ۵۵ سالگی نیاز به پاپ اسمیر دارا‌هستند .

پروفسور پیتر ساسینی که‌این تحقیق را سرپرستی کرده میگوید زنانی که واکسن اچ پی وی زده اند بسیار کمتر ممکن است به سرطان گردن رحم در گیر شوند و به همین علت نیاز به‌این کلیه پاپ اسمیر ندارند .

در بریتانیا قرار است در سال ۲۰۱۹ واکسن تازه اچ پی وی به بازار وارد شود که در ۹۰ درصد موردها از آلودگی بدین ویروس پرهیز می کند در حالی که در واکسن فعلی این مقدار هفتاد درصد است .

اچ‌پی‌وی پسران را نیز قادر است در گیر نماید البته دلایل آن کمتر از دختران است . در بریتانیا دعوا این‌که به پسران نیز واکسن تزریق شود مطرح شد ولی فصل تابستان این سال کارشناسان آن را قابل توجیه ندانستند به دلیل آنکه معتقد بودند با کاهش موردها ابتلا در دختران , بخت ابتلای پسران نیز کاهش پیدا می نمایند اگر چه که منتقدان از این تصمیم ابراز نگرانی کرده‌اند .

در کشور‌ایران واکسن اچ‌پی‌وی در دست است ولی بخشی از برنامه واکسیناسیون سراسری نمی‌باشد ولی دختران نوجوان می توانند از دکتر معالج بخواهند که برای آن ها این واکسن را تجویز نماید و بنابراین احتمال ابتلا به سرطان گردن رحم به میزان قابل توجهی کاهش پیدا نماید .
ویروس پاپیلومای انسانی ( اِچ‌پی‌وی )

ویروس پاپیلومای انسانی ( اِچ‌پی‌وی ) یکی‌از شایعترین بیماری‌های آمیزشی در دنیاست . این ویروس بیشتراز صد مدل دارااست که چهل گونه آن در منطقه تناسلی تولید بیماری می کند .

این ویروس بقدری شایع است که می‌توان اعلام کرد نسبتاً هر مرد یا این که زنی در زمان قدمت خویش با این ویروس در تماس قرار می گیرد .

بخش اعظمی گونه های این ویروس بی‌خطر می‌باشند و در بخش اعظمی از مورد ها ( ۹۰ % ) سوای ساخت هیچ آسیبی خودبخود طی دو سال از دربین میروند .

این ویروس نیز مرد و نیز زن را در گیر می‌نماید البته مانند بخش اعظمی از بیماری‌های آمیزشی , ختنه احتمال ابتلا را کم می کند .

اکثری مورد ها اچ‌پی‌وی فارغ از نماد می‌باشند و شخص از آلودگی خویش بی‌خبر میماند . فقط بعضا گونه های اچ‌پی‌وی ساخت زگیل تناسلی می‌نمایند . زگیل تناسلی شاید خودبخود عالی شود , فارغ از تغییر‌و تحول باقی بماند یا این که این‌که بسط پیدا نماید و عفونی شود . صرفا بعضا از اشکال ویروس سبب سرطان گردن رحم میشوند .

منش انتقال این ویروس پوست و مخاط ( پوشش مرطوب اعضای داخلی بدن ) است . مهم ترین خط مش تماس جنسی است , بویژه از رویکرد واژن و مقعد . انتقال ویروس از منش دهن نیز امکان‌پذیر است .

در موردها یه خرده تماس با پوست اطراف منطقه تناسلی ( سوای دخول ) یا این که تماس اعضای تناسلی ( فارغ از دخول ) قادر است سبب ساز انتقال بیماری شود . موردها نایاب انتقال مامان به جنین نیز دیده شده‌است .

کاندوم بازدارنده از انتقال ویروس میگردد , مگر آنکه ویروس از پوست ناحیه‌ای که کاندوم نمی‌پوشاند منتقل شود . بدین ترتیب سفارش می شود از اولِ ارتباط جنسی از کاندوم مصرف شود و این کار تا پیش از دخول به تاخیر انداخته نشود .

اچ‌پی‌وی با سرطان دهانه رحم دارای ارتباط است . نسبتاً در تمام مبتلایان به سرطان دهانه رحم این ویروس پیدا می شود . این ویروس در ابتلا به سرطان مقعد , دهن و گلو و سرطان پروستات نیز نقش داراست .

این ویروس معالجه ندارد یعنی نمی توان با دارو آن را در بدن از میان پیروزی و ریشه کن کرد , ولی برای دلایل آن معالجه موجود است .

برای پیشگیری از این آلودگی واکسن موجود هست , واکسن چهارگانه اچ‌پی‌وی ( گارداسیل ) از زگیل تناسلی , سرطان دهانه رحم , سرطان مقعد , سرطان آلت تناسلی زنان و مردان پیشگیری مینماید .

سفارش می گردد تمام اشخاص بزرگسال بخصوص آنان که شرکای جنسی متفاوت دارا هستند این واکسن را تزریق نمایند .

ارتباط جنسی از سنین پایین
شرکای جنسی مختلف
داشتن شریک جنسی که شرکای جنسی گوناگون دارااست
عفونت کلامیدیایی
سیگار
حاملگی‌های گوناگون
اولی حاملگی در سن پایین
مصرف طولانی قرص ضد بارداری
آلودگی به ویروس پاپیلومای انسانی
وضعیت نامطلوب اقتصادی – اجتماعی
سوابق بیماری در خانواده
نقص سیستم ایمنی ( ایدز )

مبداء : پارسینه

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن