داروها

دولوکستین ( Duloxetine ) ; روش مصرف و عوارض

 دالوکستین برای معالجه افسردگی و اضطراب تجویز می شود . علاوه بر این برای بیماری ناراحتی اعصاب و روان که در اشخاص دیابتی به‌وجود می‌آید مورد به کارگیری قرار میگیرد . این دارو برای معالجه بیماری های آرتروز , کمر درد هم پیشنهاد شده‌است .shutterstock 28430695 e1552223355507 300x225 - دولوکستین ( Duloxetine ) ; روش مصرف و عوارض دولوکستین احتمالا روحیه , اشتها , تراز انرژی و بیماری اعصاب و روان را بهبود ببخشد . همینطور قادر است درد های ناشی از حالت پزشکی را از میان ببرد . دولوکستین تحت عنوان یک داروی محدود کننده سرتونین – نورپینفرین شناخته می شود . این دارو به ساخت تعادل در بین مواد ارگانیک داخل مغز ( سرتونین و نورپینفرین ) یاری می نماید .

دستور استفاده از دولوکستین

دستور چگونگی مصرف دارو را مطالعه نمایید . میتوانید داده ها و سوال های موردنیاز و بیشتر را از پزشک دارو ساز بپرسید . این دارو بایستی به طور خوراکی طبق دستور پزشک استعمال شود , معمولا ۱ یا این که ۲ بار درطول روز , همراه یا این که سوای طعام . در صورتی‌که تهوع دارید احتمالا در حالتی که دارو را با خوراک میل نمایید , پاک شود . تمام کپسول را یکجا قورت بدهید . هیچ زمان کپسول را باز نکنید تا محتوای آن را با خوراک یا این که آب ادغام نمایید . این عمل سبب ساز آزاد شدن میزان متعددی از دارو در یک لحظه می شود که میتواند دلایل جانبی متعددی به همراه داشته باشد .

دوز مصرف آن متناسب با سن اشخاص , حالت طبی و شیوه پاسخگویی بدن به معالجه میباشد . برای کاهش عارضه ها جانبی شاید که دکتر در آغاز با دوز کم آغاز نماید و به ندرت آن را بالا پیروزشود . از فرمان دکتر معالج تماما پیروی فرمائید . دارو را به صورت منظم مصرف نمائید تا بهترین سود را بگیرید . برای این‌که فراموش نکنید دارو را بخورید هر روز در حین مشخصی آن را مصرف فرمایید .

چه بسا در صورتی گشوده نیز حس بهبود می‌کنید دارو را متوقف نکنید و طبق امر پزشک عمل فرمایید . احتمال دارد پس از توقف ناگهانی دارو حالا مریض بدتر شود . آرم های بدتر شدن وضعیت مریض خویش را با سرگیجه , سردرد , خستگی , استفراغ و خواب آلودگی خویش را نشان میدهد . بایستی میزان دوز مصرفی کاهش بیابد تا این دلایل جانبی کاهش بیابد . در صورت تماشا هر جور علائمی با دکتر خویش مشورت کردن نمائید .
دلایل جانبی دولوکستین

تهوع , کم آبی دهن , یبوست , بی اشتهایی , خستگی , یبوست و عرق کردن از عارضه ها این دارو میباشند . در شرایطی‌که هریک از این علامتها را در خویش حس کردید به دکتر معالج خویش مراجعه نمایید .

سرگیجه و توهم شاید حادثه بیفتد بخصوص هنگامی که برای توشه اولیه دوز دارو را ارتقاء می دهید . در حالتی که حس سرگیجه دارید برای بلند شدن از جا زیاد شتاب نکنید و به آهستگی برخیزید .

بدین نکته دقت فرمایید که دکتر این دارو برای شما تجویز نموده است چون بر این عقیده بوده است که مزایای آن بیشتر از دلایل جانبی و ضرر بوده است .

دولوکستین احتمالا سبب ارتقا فشار خون شود . فشار خون خویش را به صورت تر و تمیز ارزیابی فرمائید و در‌حالتی که فشار خون بالا است بدون شک دکتر معالج را در جریان بگذارید .
در حالتی که این علامت ها را در خویش حس کردید حتما به دکتر رجوع‌کنید :
Pills Tablets Green Blue Cymbalta Tstock e1552223367918 300x146 - دولوکستین ( Duloxetine ) ; روش مصرف و عوارض
سرگیجه , کبودی یا این که خون‌ریزی , کاهش میل جنسی , تغییر‌و تحول در میل جنسی , گرفتگی ماهیچه‌ها , ضعف , لرزش , دفع ادرار به مشقت , مشکلات کبدی , تهوع , استفراغ , زردی پوست یا این که دیده , ادرار تیره .

این دارو منجر ارتقاء استروئین می شود که‌این سبب ساخت سندروم استروئین می شود . این اختلال هنگامی به‌وجود میاید که دولوکستین به همراه دیگر دارو های استروئینی استفاده شود . در‌صورتی‌که این علامت ها را تماشا کردید حتما با دکتر معالج خویش مشورت کردن نمایید : ارتقا ضربان قلب , توهم , سرگیجه شدید , تهوع و استفراغ , اسهال , گرفتگی عضلانی , تب بدون عامل , لرزش .

آلرژی دارویی به‌تدریج با این دارو ساخت می شود . با این حال به یاری دارو می توان آلرژی را از در میان پیروزی . از نشانه ها آلرژی دارویی به دولوکستین خارش , تورم بخصوص در صورت , لهجه و گلو , سرگیجه شدید , تنگی نفس , کهیر .

تمام عارضه ها جانبی دولوکستین در این مکان ذکر نشده است در صورت بازدید هر نشانه ها دیگری قطعا به دکتر معالج رجوع‌نمایید .
هشدار

گذشته از مصرف دولوکستین در حالتی‌که به آن یا این که هر داروی دیگری آلرژی دارید حتما به پزشک معالج و یا این که پزشک دارو ساز اطلاع دهید و هر نوع سوابق دارویی را به اشتراک بگذارید .

گذشته از هر جراحی حتما دکتر معالج خویش را در جریان داروهای مصرفی بگذارید . کودک ها بیشتر از هر گروهی سنی دیگر عارضه ها جانبی این دارو در آنها صریح خواهد شد .

خانم های آبستن در صورت نیاز شدی می‌توانند از این دارو به کارگیری نمایند چون به جنین مضاعف آسیب وارد می نماید . ولی قبلی از مصرف حتما با کارشناس مشاوره نمایند . خانم ها در صورتیکه قصد حامله شدن دارا هستند بایستی حتما قبلی از آن با دکتر مشورت کردن نمایند . این دارو میتواند وارد شیر مامان شود پس قبلی از شیردهی با حرف فرمائید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن